بنا به دلایلی یه خرده با فرستنده گیرنده های ارزون قیمت ASK و با فرکانس ۳۱۵ مگاهرتز کار کردم. تجربه ی قشنگی بود. آنتن فرستنده و گیرنده از جنس سیم تلفن استخوانی بود و با این ویژگی ها تا فاصله ی ۱۲۰ متر فضای نه باز و نه بسته (کوچه و خونه و…) جواب گرفتم. این فرستنده گیرنده ها خیلی ساده هستن و برای راه اندازیشون یه قلقی رو باید رعایت کنید که البته تو برنامه نویسی خودش رو نشون میده. در کل فرستنده سه تا پین اصلی داره. ۱۲ ولت و GND برای تغذیه و یه پایه ی ورودی برای داده. پین میکرو رو با یه مقاومت مثلا ۴۷۰ اهمی می تونید وصل کنید به این پین. شما می تونید داده ها رو با واسط سریال (پروتکل USART) ارسال کنید. اما یه نکته ی خیلی مهم هست. از اونجاییکه حالت ایده عال پین TX در این پروتکل ۱ منطقی هست بنابراین فرستنده انگار همواره داره یه موجی رو ارسال میکنه و این باعث میشه که توان مصرفی مدار بره بالا. دو راه وجود داره. اولی اینکه اگه از سخت افزار میکرو برای ارسال داده تو بستر پروتکل سریال استفاده میکنید باید ببینید آیا سخت افزارتون این ویژگی رو داره که حالت IDLE پین TX رو روی ۰ منطقی بزاره یا نه. اگه داشت که چه بهتر. نداشت باید کار دیگه بکنیم. اگه این پروتکل رو به صورتی نرم افزاری درست کردین کافیه هرچی ۱ قرار شد بفرستین بکنیدش ۰ و هرچی ۰ بود بکنیدش ۱ و همچنین حالت عادی و stop bit رو هم بکنید ۰٫ اما اگه همه ی اینا نشد اونوقت می تونید با آرایش امیتر مشترک یک ترانزیستور مثل C945 خروجی میکرو رو NOT کنید و بدین به ورودی فرستنده. آرایش ترانزیستور به این صورته:

امیتر مشترک در ترانزیستورهای npn

منتها Vin  رو با یه مقاومت وصل کنید به میکرو. دلیلش اینه که اگه یه موقع جریان زیادی از ترانزیستور بگذره میسوزه ( جریان Ib و Ic با هم جمع میشن) و وجود یه مقاومت تو بیس باعث میشه جریان کنترل شده و با محدودیت بگذره. ۴۷۰ اهم یا ۱ کیلو اهم هم کفایت میکنه. اما Rc رو هم می تونید ۴٫۷ کیلو اهم انتخاب کنید. دلیل اینکه انقدر جریان Ic رو کم میکنیم اینه که ما عملا با جریان کاری نداریم و تنها به سطح ولتاژ نیاز داریم بنابراین نیازی نیست که مقاومت کمی بزاریم که جریان زیادی بگذره. به علاوه این ترانزیستور همواره روشن خواهد بود مگه اینکه بخواید داده بفرستید که چند لحظه روشن و خاموش میشه. بنابراین می تونه توان اتلافی زیادی داشته باشه (اگه مقاومت رو کم انتخاب کنید). حتی ۳۳ کیلو هم جواب داده ولی ۴٫۷ کیلو ولتاژ قابل اعتمادتری در Vout ایجاد میکنه(به خاطر جریان)

خب این Vout رو وصل می کنید به ورودی فرستنده.

rf-tx

گیرنده هم مثل فرستنده تشکیل شده از ۳ پین اصلی که ۱ پین ولتاژ ۳٫۳ ولت تا ۵ ولت (البته به نظرم تا ۱۲ ولت هم میشه چون LM358 ولتاژ کاریش بالاتر از ۵ ولته), یک پین GND و یه پین هم خروجی هستش. این پین خروجی رو هم باید NOT کنید و وصل کنید به گیرنده ی USART میکرو. دلیلشم اینه که شما سیگنال ها رو سمت فرستنده NOT کردین. بنابراین آرایش امیتر مشترکی که گفته شد رو میبندین با این تفاوت که Vin رو با مقاومت به خروجی گیرنده و Vout رو به پین میکرو وصل میکنید. حالا ارتباط می تونه برقرار شه و داده تبادل پیدا کنه. اما این تبادل پر از نکات ریزه که وقتی وارد برنامه نویسی میکروکنترلش شدیم براتون توضیح میدیم.

اما گیرنده هم به شکل زیره که باید هنگام خرید حتما دقت کنید که فرکانسش با فرستنده ی کی باشه:

rf-rx

فرستنده گیرنده ی رادیویی ASK – قسمت اول
دسته بندی شده در:                                                                                                                    

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 15 = 17